ד"ר יעל אוטולנגי

במהלך שנותיי במעבדתו של פרופ' ג'וני גרשוני אני עוסקת בשני תחומי מחקר עיקריים:

1. אפיון התגובה הפוליקלונאלית בסרום, הנוגדנים שבו ואתרי הקישור שלהם - לשם כך פתחנו שתי שיטות סרולוגיות חדשות. שתי המערכות שפתחנו מבוססות על מיזוג בין שיטת ספריות פאג'ים לטכנולגיית הריצוף דור שני החדישה. השיטה הראשונה, המכונה Deep-panning, נועדה לאפיין את פרופיל אתרי הקישור של סרום פוליקלונאלי תוך שימוש בספריות פאג'ים המציגים פפטידים רנדומליים. הפטטידים שנבררו מנותחים על ידי אלגוריתם חישובי המאפשר את קיבוצם של פפטידים אלה למוטיבים. השלב הבא הנו איתור מוטיבים המהווים סמנים למצב קליני מסוים.

 

השיטה הסרולוגית השנייה שפותחה במעבדתנו, "Deep-panning of Domain-Scan libraries" נועדה לסווג את פעילותם של הנוגדנים על גבי רצף אנטיגן ידוע של פתוגן מסוים, לדוגמאלדוגמה, חלבון המעטפת של נגיף ה- HIV-1. שיטה זו מבוססת על ביטוי של אוסף פפטידים חופפים, באורכים שונים 50-300 חומצות אמינו, לדוגמה ספרייה המכסה את רצפו של חלבון המעטפת של HIV-1. סריקה של ספרייה זו תאפשר לסווג את מגוון האפיטופים של הנוגדנים מהם מורכב הסרום ולמפותם ישירות על גבי חלבון המעטפת של הנגיף.

 

2. פיתוח חיסונים - במעבדתנו פותחה שיטת החיסון מבוסס - אפיטופ. בימים אלה אנו עמלים על פיתוח חיסון בטכנולוגיה זו כנגד COVID-19 באמצעות טכנולוגית חיסון. שיטה זו - מבוססת אפיטופ. שיטה זו מצריכה תחילה על  זיהוי ואפיון שטח המגע בין נוגדן מנטרל לאפיטופ אליו נקשר. לאחר מכן, שיחזור מבנה האפיטופ על ידי בניית ספריית פאג'ים המחברת אלמנטים לא רציפים של האפיטופ. הספרייה שנבנתה נסרקת על ידי הנוגדן המנטרל במטרה לבודד את המבנה הקושר אותו. המבנה שהנוגדן נקשר אליו מהספרייה, המחקה את המצב הנטיביהטבעי, עתיד לשמש כאימונוגן אשר יעורר תגובה חיסונית מנטרלת וממוקדת בגוף המחוסן.

 

יצירת קשר:

נייד: 052-8459374

מייל: weissyael@gmail.com

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>