פרופ' נורית גוטמן

פרופ' נורית גוטמן הינה חוקרת תקשורת לקידום נושאים חברתיים, בעיקר בתחומי בריאות, תוך דגש על היבטים של אתיקה, ערכים חברתיים, ופערים חברתיים ושימוש בגישה של שיווק חברתי. 

 

מחקריה כוללים מחקרי-פעולה בתחום של פערים דיגיטליים והנגשת מידע בנושאי בריאות בערוצים דיגיטליים לאוכלוסיות עם רקע מגוון ובתחום של קידום אורח חיים בריא יותר, בטיחות בדרכים, ותרומת איברים, וכוללים פיתוח תיאורטי עם היבטים ישומיים והשלכות למדיניות ציבורית.  מחקרי עוסקים בסוגיות לגבי ערכים חברתיים כגון אלטרואיזם וסולידריות חברתיות, ותפיסות נורמטיביות בקידום נושאי חברה ובריאות.  חלק ממחקרי נעשים בשיתוף עם עמותות וגופים ציבוריים.

 

בתקופה הנוכחית מחקריה עוסקים בנושאים הבאים: מימוש זכויות בציבור הרחב וקרב קבוצות מרקע חברתי מגוון. המחקרים עוסקים בפערים בידע ובמימוש זכויות בתחומי בריאות. אחד המחקרים מתמקד בזכות להנחיות מקדימות למצבי סוף חיים וקידום השיח בנושא ומיועד לתרום לפעילות של התכנית הלאומית למצבי סוף חיים וטיפול פליאטיבי.  מחקרים נוספים עוסקים בתחום של תקשורת וקמפיינים תקשורתיים המיועדים להשפיע על הציבור בנושאי בריאות בזמן מגפה – תקשורת בזמן ה"קורונה". מחקרים אלו כוללים סקרי עמדות וניתוח תכנים תקשורתיים מארצות שונות ומישראל, כולל התייחסות ל"מידע כזב" ונערכים בשיתוף עם גילי שנהר, אימי לב, נעמה אפל דורון ומורן בודס. מחקר נוסף הוא תיאורטי, ועוסק בערכים ובאתיקה ערכים ואתיקה בגישות תקשורתיות המיועדות להשפיע על הציבור לאמץ המלצות התנהגותיות לקידום בריאות ולמניעת התפשטות מגפה בציבור. המחקרים ממומנים על ידי המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות והקרן הלאומית למדע. מחקר נוסף עוסק בגישות התקשורתיות של ארגוני שלום בישראל, בשיתוף עם תמר אשורי, מורן אביטל ונתן סטולרו. המחקר ממומן על ידי מכון תמי שטינמץ למחקרי שלום.  

 

פרופ' גוטמן משתמשת בעיקר בשיטות מחקר איכותניות או משולבות, בהן נעשה שילוב בין סקרים או ניתוחי תוכן כמותניים ואיכותניים עם ראיונות אישיים וקבוצתיים, כאשר הראיונות והסקרים כוללים אלמנטים דליברטיביים, המיועדים לעורר חשיבה והתלבטות לגבי מורכבות הנושא בקרב המשתתפים באמצעות הצגת תרחישים או דילמות. ממצאי מחקריה משמשים בסיס לדו"חות יישומים למשרדי ממשלה וארגוני החברה האזרחית וניירות עמדה להשפעה על מדיניות ציבורית.

 

בימים אלו עוסקת פרופ' גוטמן (ביחד עם גילי שנהר ונתן סטולרו) במחקר (במימון המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות) לגבי התקשורת לציבור בנושא הקורונה, שכולל ניתוח חומרים תקשורתיים וסקר, וכן שותפה למחקר חדש (קטן היקף) בנושא נקודת ראות של נשים ערביות לגבי תקשורת בקורונה ותפקידן (עם חוקרות מאוניברסיטת חיפה). כמו כן, פרופ' גוטמן שותפה למחקר צנוע (עם פרופ' לאה רוזן, מבית הספר לבריאות הציבור באוניב' ת"א) שמתמקד במסרים תקשורתיים שיכולים להתאים למעשנים בזמן הקורונה.

 

יצירת קשר:

טלפון: 03-6409010

מייל: guttman@tauex.tau.ac.il

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>