פרופ' עדי ברזל

סגל אקדמי בכיר בביוכימיה וביולוגיה מולקולרית

 

פרטי המחקר:

יש צורך דחוף בפיתוח חלבונים מנטרלים כנגד נגיף הקורונה. נוגדנים עלולים להתאים לזני נגיף מסוימים בלבד ועלולים גם לאפשר ברירה של נגיפים שהשתנו בזכות מוטציות. לעומת זאת, אימונו-אדהזינים המבוססים על הקולטן Ace2 צפויים לאפשר נטרול של כלל זני הנגיף הקיימים כיום וכן של כל הזנים שעלולים להתפתח בעתיד, כל עוד הם נסמכים על אותו הקולטן לשם כניסה לתא.

 

באופן ייחודי, אנחנו יודעים להביא לברירת נוגדנים ואימונו-אדהזינים משופרים בתוך החיה. אנחנו נסמכים על הצלחתנו עם נוגדנים מנטרלי HIV. עם תאי B שהונדסו לבטא נוגדן מנטרל HIV הצלחנו להראות, שבעיקבות חיסון עכברים, התאים המהונדסים שהושתלו בחיה התבייתו אל הGerminal centers, שמרו על זיכרון חיסוני ועברו ברירה טבעית. בניסוי הנוכחי, יושתלו בעכברים תאי B שהונדסו לבטא נוגדנים כנגד נגיף הקורונה או אימונו-אדהזינים המבוססים על הקולטן Ace2. נבחן אימונ-אדהזינים המבוססים על הקולטן השלם או על פפטידים קצרים המייצגים חלקים חשובים בקולטן אשר מאפשרים ניטרול הנגיף. העכברים יחוסנו על ידי חלבון הspike של הנגיף.

 

אנחנו נרצף את הגנים לנוגדנים ולאמונואדהזינים מדגימות טחול של העכברים, ונזהה נוגדנים ואימונו-אדהזינים משופרים על סמך שכיחות הרצף ותדירות השינויים בו לעומת הרצף המקורי, תדירות המרמזת על ברירה טבעית של החלבון. אנחנו נסנתז את הנגודנים והאימונו-אדהזינים המועמדים וננתח את מידת הקישןר שלהם לחלבון הspike באמצעות ELISA ובאמצעות SPR. לבסוף, מידת הנטרול של נגיף הקורונה תבחן במערכת הכוללת תאי HEK293 המבטאים Ace2 וכן וקטורים מבוססי VSV או MLV אשר יהונדסו לבטא על המעטפת את הspike של נגיף הקורונה. 

 

יצירת קשר: 

מייל: adibarzel@tauex.tau.ac.il 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>